Miks peaksid oma vööümbermõõtu teadma?

Ross ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas “Nature”, et rasvumine on kogu maailmas tõsine rahvaterviseprobleem ning kehamassiindeks (KMI) pole piisav, et hinnata rasvumisega seotud terviseriski. Paljud ülekaalulised või rasvunud inimesed haigestuvad elu jooksul II tüüpi diabeeti või südamehaigustesse. Huvitav on aga sealjuures asjaolu, et arvestatava suurusega vähemus pääseb neist kroonilistest haigustest – seda nimetatakse metaboolselt tervislikuks rasvumiseks (metabolically healthy obesity). 

Tuleb möönda, et metaboolselt tervislik rasvumine on pigem mööduv nähtus ning pikas perspektiivis kujuneb ka neil välja mõni krooniline terviseprobleem. Küll aga näitab see, et lisaks KMI-le tuleks inimesi ka mõne muu parameetri järgi hinnata. Näiteks selle järgi, kuidas rasvkude kehas (eelkõige kõhuõõnes) paikneb. On leitud, et viimastel aastakümnetel on inimeste vööümbermõõt suurenenud kiiremini kui seda KMI järgi võiks eeldada. Olgu veel öeldud, et hoolimata KMI kategooriast, on suurema vööümbermõõduga inimestel suurema risk terviseprobleemide tekkeks, võrreldes nendega, kellel on väiksem vööümbermõõt.

Miks siis on nii, et alakeha rasvumine on tervisele vähem ohtlik kui kõhurasvumine? Ross ja kaasautorid pakuvad, et kui liigne energia salvestatakse tuharate ja reite piirkonna nahaalustesse rasvarakkudesse, siis ei salvestata seda kõhuõõnesisesesse rasvkoesse ega maksa, südamesse ja skeletilihastesse.

Joonis: Ross jt 2020

Kokkuvõtlikult peaksid teadma nii oma KMI-d kui vööümbermõõtu. Madalama KMI-ga inimeste puhul võib vööümbermõõdu teadmine olla olulisemgi, et kiiresti hakata probleemiga tegelema. Tegemist on muudetava (!) südame-veresoonkonna haiguste riskiteguriga. Muuta saab seda aga, nagu tavaliselt, kehalise aktiivsuse suurendamise (tea ja järgi liikumissoovitusi!) ning tervisliku toitumisega (alusta näiteks toitumispäeviku pidamisest).

Joonis: Ross jt 2020

Kõige põnevam osa lõppu: kuidas õigesti kohast vööümbermõõtu mõõta ning kui suur see vöökoht siis olla tohib? Mõõta tuleks niudeluuharja juurest või kõige alumiste roiete ning niudeluuharja vahelise ala keskpunktist.

Joonis: Lemoncito jt 2010

Meestel ei tohiks väärtus olla >102 cm ja naistel >88 cm.

Tabel: Ross jt 2020

Mis võiks olla parem aeg kui 2021. aasta algus, et alustada oma tervisesse investeerimisega :)

Päise foto: unsplash.com, Siora Photography