Kas töö kuvariga teeb haigeks?

Sageli kuuleb eeldust, et töö kuvariga teeb töötaja kindlasti haigeks või vähemalt tekitab mingeid lihas-luukonnaga seotud sümptomeid. Ometi puudus meil kuni 2019. aasta alguseni selliste väidete tegemiseks põhjalik teaduslik tagapõhi. Hollandi teadlased otsustasid lünga täita ning uurisid, kuidas pikaajaline töö kuvariga on seotud kaela- ja ülajäseme valu ning muude sümptomitega

Selgus, et töö kuvariga suurendab lihas-luukonna vaevuste sümptomite tekkeriski 11%. Sellest võib välja lugeda, et töö kuvariga võib, aga ei pruugi (!) suurendada tõenäosust saada kaela- või käevalu. Kui võrrelda kahte äärmust ehk töötajat, kes teeb nädalas 40 tundi tööd kuvariga, töötajaga, kes ei kasuta üldse arvutit, on esimesel koguni 44% kõrgem risk kaela- ja ülajäsemevalu jm sümptomite tekkeks. 

Kindlasti ei tähenda see seda, et töö kuvariga tekitab automaatselt terviseprobleemi, küll aga tuleks järgida töötervishoiu- ja tööohutuse nõudeid, mis puudutavad piisavaid puhkepause ja ekraaniaega tervikuna. Naiivne oleks arvata, et inimesed vaatavad ekraane ainult tööl, kuid vaba aja ekraaniaega selle uuringu tulemused arvesse ei võta. Huvitaval kombel ei ole teadusuuringuid kaasaegsete kuvarite (nt sülearvuti või tahvelarvuti) ja lihas-luukonna sümptomite kohta.

Rahvusvaheliste juhiste järgi pole soovitatav üle 2 tunni järjest ekraani vaadata ning päevas võiks töö kuvariga jääda 5–6 tunni piiresse. Enamik ergonoomilisi sekkumisi on suunatud kehaasenditele ja puhkepausidele kuvariga töös, kuid mitte eraldi ekraaniaja vähendamisele. Mõttekoht?