Ergonoomikakongressi I päev: terviseinnovatsioon

26.–30.08.2018 toimub Firenzes Rahvusvahelise Ergonoomika Assotsiatsiooni Kongress, mille teemaks on sel aastal “Loovus praktikas”.

Kongress avati teemaga “inimkeskne disain patsiendi ohutuse tagamisel”. Süsteemiinsener Pascale Carayon rõhutas, kui oluline on lähtuda ohutuse puhul patsiendi vaatepunktist, sest meditsiinisüsteemis toimetamine on ka patsiendi jaoks tõsine “töö”. Haiglat võib vaadelda kui keerulist süsteemi, kus toimuvad inimeste, tehnoloogia jm elementide vahelised vastastikmõjud. Patsiendi jaoks on oluline, kuidas tema sellest süsteemist läbi läheb, tema “teekond”. Patsiendi teekonna mõistmiseks kasutatakse disainmõtlemist ja osalusergonoomikat, Carayon on välja töötanud ka SEIPS-i (Systems Engineering Initiative for Patient Safety) mudeli, mis annab raamistiku töösüsteemist mõtlemiseks.

Austraalia Terviseinnovatsiooni Instituudi direktori Jeffrey Braithwaite’i arvates on ergonoomikal keeruline ülesanne pihta saada liikuvale sihtmärgile, sest keskkonnad muutuvad, inimesed muutuvad ja asjad muutuvad. Seetõttu vajame paindlikku ja pidevalt muutuvat ergonoomikat ning selle keskmes on töötajad. Organisatsioonikultuuris, mis toetab töötajaid, on ka patsientidel parem ja ohutum. Tervishoid on kompleksne süsteem (loe tasuta artiklit “Complexity science in healthcare”) ning sellega tuleb arvestada. Kui me hakkame keerulist probleemi lahendama liiga lihtsustatult ehk lineaarselt, võime jõuda näiteks järeldusele, et vähem kaloreid + rohkem treeningut = lahendus rasvumisele. See ei ole nii lihtne, rasvumine pole lineaarne probleem, vaid väga kompleksne, nagu näha sellelt põnevalt interaktiivselt jooniselt. Seega ärme lihtsusta asju ja nähtusi, mis on tegelikult komplekssed, muidu astume päris ruttu ämbrisse.

#IEA2018Florence